Oplatí sa vidieť: Rituál alebo The Wicker Man

Autor: Lívia Lévyová | 18.5.2013 o 17:16 | (upravené 19.5.2013 o 9:59) Karma článku: 3,16 | Prečítané:  384x

Jedná sa o jeden z tých filmov, ktorý zostane v pamäti ešte dlho po zhliadnutí. V mnohých ohľadoch je stále jedinečný a jediný. Hoci býva označovaný za horor, od žánrovej zábavy má ďaleko. Spieva sa v ňom a predsa to nie je muzikál, ale pesničky sú celkom chytľavé. Je napínavý, ale divák sa nebude báť. Nikde z tmy na vás nič nevyskočí. No, niečo vyskočí, lenže nepodesí. Skôr poteší oko a spôsobí závisť u dám s menším charakterom.

 charleybradey.com

Upozornenie: existujú dve verzie. Pôvodná, britská z r. 1973 a novšia s Nicholasom Cageom. Tú druhú si pustiť iba v prípade potreby rozhýbania bránice.

Keď už sa toľko oháňame tým, že naša kultúrna a spoločenská tradícia vychádza zo "západných" "žido-kresťanských" koreňov, tak by divák mal byť pred pozeraním filmu oboznámený s tým, že: Existuje nejaké kresťanstvo. Existuje nejaké pohanstvo. Ľudia boli pohania, kým sa nestalo tisíc vecí, ktoré zmenili chod dejín. Kresťanstvo starú vieru vytlačilo a mnoho storočí práve iné svetonázory a náboženstvá vedľa seba neznieslo. Internety sú toho plné, takže ku dovzdelaniu si môžete čítať teórie. I tie konšpiračné. Alebo si pozrieť aspoň edukačný film.

Hrdinom je detektív, ktorý prilieta na malý izolovaný ostrov niekde v Škótsku pátrať po zmiznutom dievčati. Začína sa vyšetrovanie plné zvrat(k)ov. Teda nie celkom. Vlastne vôbec . Dej sa neuberá smerom, ktorý by divák čakal. Viac než o rozriešenie prípadu ide o to, že detektív je kresťan. Dokonca bigotný. Miestna komunita zas prinajmenšom excentrická.  Kto neverí, nech sa presvedčí v tomto náučnom videu, ktoré by mohlo inšpirovať aj naše školstvo.

Film vznikol v rokoch 70., ktoré priali dlhým záberom a mali o dosť pomalšie tempo. Stačí si vziať také Čeľuste (rok vzniku 1975). Tí, ktorí ich videli až v dospelosti a nemajú fóbiu zo žralokov, teda ponechali si odstup, by snáď mohli súhlasiť, že v dnešnej dobe (a v podaní Michaela Baya) by bol výsledok rýchlejšie zostrihaný, hlasnejší a bombastickejší (a niečo by explodovalo). Posledná tretina Čeľustí je napínavá, ale i trochu meditatívna.  Zápas troch mužov so žralokom prebieha úporne s vypätím všetkých síl (ešte niekomu napadlo "Moby dick"?). Také je i detektívovo vyšetrovanie v Rituáli. Nenapreduje pomaly, aby uspal, ale aby si ho bolo možné vychutnať.

Už pomalosť ide proti očakávaniu diváka. Lenže pritom sa nestihne nudiť. Na to má film ďalší triumf, vyšinutosť. Bez akéhokoľvek varovanie sa s hlavným hrdinom ocitneme v podivnej komunite, kde sa oslavujú falické symboly a mesačné splny. Podobný pocit človek zažije, keď mu v kresťanskej škole povedia, že žiaden Veľký tresk nebol, dinosaury neboli, evolúcia sa nekonala a svet vznikol pred 5000 rokmi.

Dnešný divák je poučený divák. Film ale vznikol v dobe, kedy sa žáner najviac formoval. Napríklad Leatherface vytiahol motorovú pílu až o rok neskôr, aby spôsobil texaský masaker. Trópy sa ešte úplne neustálili. Vo všeobecnosti sa dnes už vie, že ak hrdina (alebo skupina) hororu príde do malej komunity, niečo v nej nebude normálne. Tak ako na samote v lese sa nebudú tínedžeri venovať alkoholu a sexu, ale prežitiu. Predpoklad film splní, no to divák spolu s hrdinom zistí hneď na počiatku.

Ani s tým hľadaním dievčaťa to nebude úplne podľa žánrového plánu. Časť diváckych očakávaní sa síce naplní, no než zápletka vyvrcholí, je potrebné prejsť nečakanou cestou. Tým, čo film robí výnimočným:  Dialóg. Nejdená sa nutne o konverzácie medzi postavami, ale o dialóg, ktorý sa odohráva na pozadí. Miesto snaživého pátrania a zhromažďovania stôp je hrdina neustále konfrontovaný s inou vierou a svetonázorom. Lenže on sám je nekompromisný kresťan. Takže dialóg sa stále točí okolo toho istého a obe strany sa neustále míňajú. Ostrovania neustúpia. Ani detektív. Ktorá strana má ale "väčšiu" pravdu? Komu má divák viac fandiť? Obmedzenému veriacemu, ktorý bude hájiť nezmyselné dogmy? Ostrovanom, ktorí sú na prvý pohľad spokojnejší, no rovnako zaslepení? V oboch prípadoch naráža na extrémy. Jedná sa o dialóg medzi nemožným. Jedna strana druhú napokon prekričí (ako sa to stáva), no obe strany sa napokon zdajú byť porazenými.

Na prvý pohľad dielo vyzeralo tak jednoducho (záhada, pátranie, odhalenie, vyvrcholenie...), no podtext z toho vylezie o dosť komplexnejší. Po skončení navyše depresívny (odpoveďou na otázku, či je možné dosiahnuť v takomto prípade zmierlivé riešenie. Ktorý fanatik kedy ustúpil?).

Pomalé plynutie filmu prospieva. Okrem toho, že si vďaka nemu možno vychutnať vydarené zábery na krajinu (aj) i chytľavú hudbu, dáva priestor na premýšľanie. Podobných diel od tej doby vznikli množstvá. Tento ale patrí medzi zakladateľov podžánru hororu, vďaka čomu iba nastavuje pravidlá, ktoré si od neho budú kradnúť ďalší tvorcovia, ale sám sa nimi ešte nijak neriadi. Dnes by už napríklad málokto využil hudbu rovnakým spôsobom, no tu dokonale funguje.

Navyše vznikol v dobe, kedy sa prístup k sexualite menil, najmä na britských ostrovoch. Do roku 1967 bola napr. homosexualita trestná. Vďaka tomu sa Británia pripravila o takého A. Turinga, ktorému vďačíme i za počítače. Filmy v štýle novej vlny v UK predošlej dekády okrem iného tiež podrobujú kritike prístup k sexualite z hľadiska spoločenskej morálky. V Rituáli i to predstavuje jednu z hlavných tém.  Je zaujímavé sledovať túto líniu, ktorá by sa v dnešnej dobe asi zmenila na otázku homosexuality (a adopcie detí). Navyše pomáha menej poučeným divákom, ktorí by mohli mať problém zorientovať sa v niektorých detailoch pohanstva a kresťanstva. V sexe sa totiž zorientuje každý.

Film sa radí medzi obskúrne. Škoda. Má toľko pozitív. Je bizarný. Zabaví. Britský humor nepustil. Christopher Lee v ňom nehrá Draculu. Syntetizátory nerobia strašidelnú hudbu. Poučí. Sú v ňom obnažené prsia. Koniec patrí medzi "kultové". Zláme mozgové závity. Teda, čo viac si od zábavy na sobotňajší večer priať?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?